Řeckokatoličtí poutníci navštívili Lurdy

17.10.2023

Přes 200 věřících se vydalo v neděli 8. října 2023 na šestidenní pouť do mariánských Lurd. Výpravu doprovázeli čtyři kněží - generální vikář AE o. Vasyl Slivocký, o. Pavlo Semenjuk, o. Andrij Penjuk a o. Volodymyr Los z Ukrajiny.

Během přejezdu do Lurd, druhý den cesty, se účastníci pouti zastavili ve francouzském Nevers v klášteře u Milosrdných sester, kde jsou uloženy neporušené ostatky sv. Bernadetty Soubirousové. Více než 130 let po smrti jsou ostatky světice stále vystavovány a nepodléhají rozkladu.

V Lurdech, kde v roce 1858 došlo ke zjevení Panny Marie mladé Bernadettě, se poutníci modlili za budoucnost církve, za mír na Ukrajině i ve světě, a za osobní potřeby. Bohatý program zahrnoval mimo jiné i sv. liturgii v místním kostele patřícímu ukrajinské řck. církvi, křížovou cestu, návštěvu baziliky Neposkvrněného početí a prohlídku poutního areálu. K nejpůsobivějším okamžikům patřilo večerní procesí se svícemi, mnozí také využili možnosti ozdravné koupele v lurdské vodě.

Lurdy jsou jedním z nevýznamnějších křesťanských poutních míst. Odehrála se zde již celá řada nevysvětlitelných uzdravení věřících i nevěřících. Do města každoročně přichází na šest milionů poutníků, mezi nimiž jsou tisíce těžce nemocných a handicapovaných. Od roku 1858 bylo v Lurdech zaznamenáno kolem 7200 případů uzdravení, ale podle přísných kritérií bylo jako zázrak uznáno jen 67 z nich. Lidé navštěvují toto místo také pro jeho hluboký duchovní rozměr a hledají zde příležitost k posílení a prohloubení duchovního života.