Projev vrchního arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka v 15. den války na Ukrajině

10.03.2022

Nejvyšší představitel Řeckokatolické církve na Ukrajině a vrchní arcibiskup kyjevsko-haličský se každý den od začátku války na Ukrajině obrací ke svému lidu i celému světu se slovy naděje a povzbuzení, ale i pevnými slovy odsuzujícími zločiny nelítostného ruského agresora.

Dnes, 15. den války, mě mé svědomí, jako svědomí každého křesťana, nutí říct celému světu tvrdé „ne“ na protest proti masovému vraždění na Ukrajině.

Včera jsme byli svědky masového vraždění v obklíčeném Mariupolu. Toto město, které bylo založeno řeckou komunitou jako město Marie, se nyní proměnilo ve hřbitov pro desítky tisíc lidí. Viděli jsme záběry z bombardování porodnice, ale i hromadných pohřbů, masových hrobů, obsahujících stovky mrtvých těl. Dnes říkáme celému světu: „Ne“ masovým vraždám na Ukrajině!

Od dob nacismu a stalinistických represí Ukrajina ještě nezažila takové hromadné pohřby a masové pohřbívání lidí bez obřadu, bez křesťanské modlitby. Dnes říkáme celému světu: zastavte masové zabíjení lidí!

Město Mariupol má zhruba 400 tisíc obyvatel a již téměř dva týdny je v plném obklíčení. Lidé umírají hlady, zimou, dopadají  na ně rakety a bomby. Nesmíme na ně zapomenout a musíme mluvit jejich jménem ke svědomí světa. Žádáme: otevřete humanitární koridory! Dejte ženám, dětem, starším šanci dostat se z tohoto promrzlého a obklíčeného města! Dejte nám příležitost dodat tam jídlo, léky! Dejte šanci zachránit lidi! Jménem města Mariupol apelujeme na celý svět: zavřete nebe nad Ukrajinou před ruským letectvem, které bombarduje civilisty! Pozvedáme hlas, abychom chránili ty, kteří umírají před očima celého světa.

Dnes miliony lidí opouštějí své domovy na jižní, východní, střední a severní Ukrajině a stěhují se na bezpečnější místa. Obracím se na všechny obyvatele Ukrajiny, kterým uprchlíci klepou na dveře. Žádám vás, ať mluví jakýmkoli jazykem, ať patří do jakékoliv církve, otevřete jim svá srdce a domovy, obejměte je ve jménu Boha!

Vidíme, že na Ukrajině roste strašná humanitární katastrofa. Ale společně to můžeme zastavit - můžeme zastavit tuto válku. Modlíme se, zachraňujeme lidské životy.

Chci také oslovit světovou ukrajinskou komunitu, všechny naše biskupy a kněze: řekněte světové veřejnosti pravdu o genocidě našich lidí.  Žádám, aby se ve všech našich kostelích sloužily bohoslužby za ty, kteří jsou pohřbeni v masových hrobech bez křesťanského obřadu. Svou modlitbou, pomocí obětem, hlasem ke svědomí světa zastavíme šílenství této války!

Bože, zachraň Ukrajinu! Bože, zachraň naše syny a dcery! Bože, dej sílu ukrajinské armádě, aby zastavila tuto smrtící vlnu, která útočí na Ukrajinu! Bože, žehnej svému lidu a zachraň ho!