Apoštolský exarcha-biskup Ladislav Hučko se ohlíží za návštěvou Ad limina apostolorum 2021

11.01.2022

Osobní setkání s papežem Františkem při návštěvě českých a moravských biskupů Ad limina apostolorum 2021


Ve dnech od 8.- 14. listopadu 2021 absolvovala většina českých a moravských biskupů návštěvu Ad limina apostolorum. Položili jsme jim dva dotazy, aby krátce reflektovali tento čas strávený ve Vatikánu a se Svatým otcem:
1. Jak hodnotíte návštěvu a co jste si odnesl zpět do své diecéze?
2. Co bylo konktrétně pro Vás nejdůležitější z rozhovoru s papežem Františkem?

Mons. Ladislav Hučko, apoštolský exarcha:
1. V mém případě to byla už třetí návštěva ad Limina apostolorum a byl jsem jaksi na ní vnitřně připraven. A přece to bylo jiné než předchozí návštěvy. Doba se mění a s ní i lidé. A v té postupující době se usiluji stále víc přibližovat k Boží vůli a spojit se s ní. Centrum křesťanské víry, ve které jsem se našel, se do mne vrylo svojí stálostí, neměnností a současně dynamikou. Současný Kristův náměstek je jiný, než byli jeho předchůdci, a současně se stejnou rozhodností brání a zastává křesťanské učení a jeho hodnoty. Učí nás pronikat k jádru, k centru. Toto učení radostného poselství nepochází z něho, on mu dává formu slov, dává mu k dispozici svou hlavu i jednotlivé údy, ale prvotně z Ducha Svatého... To se učíme přijímat celý život, s tím se chceme ztotožnit, a budeme v tom pokračovat celou věčnost. Protože je nevyčerpatelné. A to chci odevzdávat svým věřícím nejen slovy, ale hlavně svými skutky.

2. Z rozhovoru s papežem Františkem ve mně zůstal nezapomenutelný dojem, jak trpělivě naslouchal a z jeho odpovědí, které nás v mnoha ohledech usměrnily. Ještě dlouho budu vnitřně zpracovávat jednotlivá témata, na která jsme se ho ptali a jeho slova spolu se snahou dávat jim konkrétní výraz budou nezapomenutelně rezonovat v mém nitru.

Zdroj: cirkev.cz

Fotografie z návštěvy Ad limina najdete zde: